#80 – Smackdown 2020, czyli najlepsze książki dla nauczycieli i rodziców

Mikro-jubileuszowy, osiemdziesiąty odcinek nawiązuje do sylwestrowej tradycji EduGadek i odcinków współtworzonych przez naszych słuchaczy. Tym razem Smackdown 2020 zawiera zbiór nadesłanych przez nasze słuchaczki i słuchaczy poleceń książek, które każdy nauczyciel, ale i rodzic, powinien przeczytać. Wśród osób, które nadesłały nam własne recenzje, są między innymi: Dorota Zawadzka, psycholog i aktywna członkini ruchu korczakowskiego w Polsce, Agnieszka Jankowiak-Maik, czyli „Babka od Histy” i tegoroczna laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej za naprawianie świata, Ania Sowińska z Fundacji Plan Daltoński. Wśród polecanych pozycji znalazły się różnorodne książki, z którymi recenzentów łączy szczególna więź, a na których lekturę warto poświęcić czas w nadchodzącym roku.

Grafika na licencji CC0 ze strony Pixabay.com

Druga część tego odcinka to podsumowanie roku 2020. Przedstawiamy ranking pięciu najpopularniejszych odcinków, do których linki będziemy prezentować na naszym fanpage w trakcie nadchodzących ferii.

Specjalnie dla naszych patronek i patronów publikujemy niepublikowany fragment rozmowy – link do PATRONITEA polecane książki to:

 1. „Z nosem w ekranie.  Szklana pułapka czy szansa na rozwój twojego dziecka?” Anny Kamenetz, polecana przez Dorotę Zawadzką.
 2. „Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie” Janusza Korczaka, polecana przez Anię Sowińską.
 3. „TIK w pigułce” Macieja Danieluka, polecana przez Pana Belfra, czyli Dawida Łasińskiego.
 4. „Strefa napięć. Historia naturalna konfliktu z nastolatkiem” dr Marka Kaczmarzyka, polecana przez Katarzynę Nowak-Zawadzką.
 5. „Nauczyciel z Polski” Jarka Szulskiego, polecana przez Ewę Kępską.
 6. „Nowe cyfrowe dzieciństwo” Jordan Shapiro, polecana przez Zytę Czechowską.
 7. „Nowa szkoła” Anny Szulc, polecana przez Joannę Jędrzejczyk.
 8. „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” Przemka Staronia, polecana przez Agnieszkę Jankowiak-Maik.
 9. „Nowa psychologia sukcesu” Carol Dweck, polecana przez Dorotę Uchwat-Zaród.
 10. „Pan raczy żartować, panie Feynman”, Richarda Feynmana, polecana przez Wiolettę, nauczycielkę fizyki.
 11. „W szkole wcale nie chodzi o szkołę” Ewy Radanowicz, polecana przez Justynę Bober.
 12. „Lifelong Kingergarten” Mitchela Resnicka, polecana przez Marcina Zaroda.
 13. „Young Power. Trzydzieści historii o tym, jak młodzi zmieniają świat.” Justyny Sucheckiej, polecana przez Jacka Staniszewskiego.