Słuchanie podcastów wymaga od nas tych samych decyzji, które podejmujemy w świecie online. Nie ma wyjścia, na koniec i tak trzeba będzie samemu wybrać jedną aplikację, spersonalizować swoje ustawienia odpowiednio je dostosowując. Poniższych kilka zdań jest tylko propozycją.
Uwaga ogólna:
Podcastu możemy słuchać wchodząc na jego stronę. Sposób to jednak bardzo niewygodny, bo przypomina trochę oglądanie filmu na Youtube: trzeba mieć włączoną odpowiednią stronę i pamiętać o tym, by jej nie zamknąć. Innymi słowy tak można, ale po co?
Alternatywą jest używanie odpowiednich, dedykowanych aplikacji na urządzenia mobilne. Nie jest ich wiele. Przy wyborze trzeba się kierować dwoma podstawowymi kryteriami:
- możliwość automatycznego pobierania i informowanie o nowych odcinkach,
- możliwość wysłuchania odcinków offline,
Pozostałe kryteria są już mniej istotne, ale potrafią ułatwić życie:
- możliwość tworzenia tymczasowych playlist, czyli zaprogramowania, które z odcinków mają się pojawić “potem”,
- synchronizacja między urządzeniami (przydatna w przypadku śledzenia wielu podcastów),
- różne opcje dotyczące zapisywania odcinków na dysku. Pamiętajmy, że każdy odcinek to jednak od 10 do 40 Mb. Może to i niedużo, ale niektóre telefony potrafi zapchać. Każda z opisywanych aplikacji ma jednak możliwość decyzji jak długo i co należy zrobić z pobranym odcinkiem.
- możliwość wysłuchania podcastu z różnymi prędkościami. Wiele osób przyspiesza słuchania do 1,5 a nawet x2 oryginalnej prędkości, by szybciej zakończyć słuchanie (to się da!)
- współdziałanie z innymi aplikacjami np. Endomondo. Aplikacja podcastowa powinna pozwolić na ściszenie lub zatrzymanie odtwarzania odcinka w chwili podawania komunikatu od innej aplikacji.
Poniżej przedstawię trzy aplikacje. Wszystkie spełniają powyższe warunki.
Podcast Addict: Bardzo popularna aplikacja. Bardzo intuicyjny interfejs, możliwość budowania swoich list, szybkie i automatyczne pobieranie odcinków. Duże możliwości dotyczące dotyczące pobranych odcinków.
Krótki film Jacka
Apple Podcast – Natywna aplikacja dostępna z każdym urządzeniem Apple. Solidna i dobra. Jeśli posiadamy iPhone lub iPada, to chyba nie trzeba szukać dalej. Jedyną istotną wadą aplikacji jest zupełnie niezrozumiałe zarządzanie pamięcią. Często to właśnie ona odpowiada za szybkie zapełnienie pamięci urządzenia.
Poniżej krótka instrukcja Marcina
Warto przeczytać
- O słuchaniu podcastów z omówieniem kilku innych aplikacji
- Wyczerpująca lista dobrych aplikacji na Androida
- Rzetelny wybór The Guardian, który na rzeczy się zna