W świecie podcastów

Słuchanie podcastów Polsce dopiero przed nami.
Nie mamy jeszcze masowo w zwyczaju korzystać z podcastowych aplikacji i w drodze do pracy, z pracy czy po prostu w domu ich wysłuchać. Rozgłośnie radiowe w Polsce często posiadają na swych stronach dział „podcasty”, gdzie umieszczają archiwalne nagrania, ale – śmiemy twierdzić – to nie jest prawdziwy, czysty gatunkowo podcast. W krajach, gdzie moda na podcasty jest o wiele większa są one autonomicznym bytem, nagrywanym w celu opublikowania ich w sieci i przeznaczonych do ściągnięcia właśnie za pomocą specjalnego oprogramowania. Często są to nagrania surowe, garażowe wyraźnie techniczne odbiegające od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni w radio. Nie technika się jednak liczy a treść. Najbardziej popularne podcasty odnotowują milionowe pobrania i są znaczącym elementem w swoich środowiskach.

Podcast Marca Marona, amerykańskiego komika, którego WTF (tak, tak chodzi o ten skrót) stał się sławny dzięki jego długim, ciekawym rozmowom stał się gatunkiem sam w sobie. Podcasty pism The Guardian czy Wired  są świetnie zrealizowane, fantastycznie poprowadzone. Na każdego fana jakiejś sportowej dyscypliny czeka co najmniej jeden podcast.

Są również podcasty edukacyjne. Nie ma ich zbyt dużo. Przeważają te skupione na treści: historyczne, lingwistyczne, przyrodnicze. Polecamy np. australijski Teachers’ Education Review  W Polsce ostro wziął się do roboty znany niektórym Piotr Peszko również dotyczący obszaru e-learningu, w którym jest ekspertem (polecamy, pobieramy, słuchamy 2EDU i trzymamy kciuki!

Nawet niektóre kluby piłkarskie mają swoje, konkurujące ze sobą podcasty.

Właśnie do tej grupy będziemy starać się nasz podcast podpiąć: do specjalistycznych, skupionych na jednym temacie, amatorskich, dbających jednak o jakoś i ucho słuchaczy.

Kiedy tego słuchać? Na rowerze, w czasie biegania, podczas zakupów, sprzątania łazienki, wynoszenia śmieci. Trzeba się trochę wysilić, bo warto.

————-
Post Scriptum (dla tych, co chcą wiedzieć więcej)

Zupełnie inne są podcasty, które produkowane są we współpracy lub bezpośrednio przez rozgłośnie radiowe. Tu oczywiście królują BBC, NPR (amerykańskie radio publiczne) oraz (również amerykańskie i publiczne) WZBEZ z Chicago ze swoim flagowym This American Life. Z tej ostatniej stajni wyszedł niemal już kultowy odcinkowy podcast „Serial”, w którym autorka Sarah Koenig na nowo odkrywa szczegóły zaginięcia i zamordowania nastolatki w Baltimore.

I na koniec wspomnijmy jeszcze o serwisie Radiotopia z podcastami z charakterkiem, z klimatem chciałoby się powiedzieć.