Odcinek 19 – Agnieszka Bilska, czyli człowiek cyber-renesansu

W najnowszym odcinku naszego polskiego podcastu edukacyjnego w naszym wirtualnym studio gości Agnieszka Bilska – anglistka z I LO w Gliwicach i członkinii społeczności Superbelfrzy RP. Zdobywczyni tytułu najlepszego nauczyciela angielskiego w Euroazji w konkursie Pearson English Language Teaching. Agnieszka uwielbia pracować metodą projektu, lubi edukację przez zabawę z wykorzystaniem gier i gamifikacji. Prowadzi na Facebooku fanpage GamifikacjaEdu. W 2017 roku znalazła się na liście 100 osób, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce wg  Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Warszawie. Wraz z Martą
Florkiewicz-Borkowską, są inicjatorkami cyklu webinarów Superbelfrzy Nocą oraz konferencji edukacyjnej w internecie EduMoc Online.

Agnieszka tworzyła gliwicki Tech-Club i CoderDojo, a od kilku lat współtworzy szkołę przyjazną nowoczesnym technologiom TIK z otwartym dla uczniów dostępem do WiFi w modelu pracy BYOD. Jest bohaterką jednego z rozdziałów książki “Koniec Epoki Kredy” autorstwa Oli Pezdy – jej uczniowie upominali się wtedy o dostęp do sieci i miejsce technologii w szkole. W naszym tradycyjnym intro Jacek opowie o tym, po co odwiedził ostatnimi czasy Londyn.

A o czym porozmawiamy w tym odcinku?

 • Skąd można się dowiedzieć, jak będzie wyglądała przyszłość?
 • Co to jest gamifikacja? I dlaczego nazwa „grywalizacja” nie pasuje do edukacji?
 • Czy Agnieszka Bilska stosuje gamifikację na co dzień?
 • Co to jest „brokuł w czekoladzie”?
 • Czy uczniowie Agnieszki wciąż muszą walczyć o dostęp do internetu w szkole?
 • Dlaczego 45 minut nie wystarczy, żeby przeprowadzić lekcję z zastosowaniem myślenia krytycznego i dostępu do internetu?
 • Co to jest „design thinking”, czyli myślenie projektowe?
 • Co to są „FuckUp Nights”? Czy da się je zastosować w edukacji?

Notatki graficzne z rozmowy:

Karolina ilustruje

Vitia rysuje:

Linki do materiałów z odcinka:

 • Gamifikacja Edu – strona facebookowa prowadzona przez Agnieszkę Bilską.
 • „Ancient Evil” – scenariusz lekcji angielskiego autorstwa Marcina Zaroda na poziomie średniozaawansowanym z wykorzystaniem elementów gamifikacji.

Jedna myśl do “Odcinek 19 – Agnieszka Bilska, czyli człowiek cyber-renesansu”

 1. Sprostowanie!
  Drodzy miłośnicy głosów Marcina i Jacka oraz wielbiciele niedzielnych poranków przy kawie i EduGadkach!
  W opisie gościa, czyli tym razem mnie, dwie informacje wymagają sprostowania.
  1 – nie prowadzę już Coder Dojo w Gliwicach. Wraz z uczniami założyłam kilka lat temu przyszkolny klub dla miłośników technologii, który w momencie powstania Fundacji Coder Dojo Polska istniał niezależnie, a później się do CD Polska przyłączył – do dziś zajęcia odbywają się w gliwickim Parku Technologicznym, a prowadzą go profesjonaliści, mentorzy z prawdziwego zdarzenia z lokalnych firm IT.
  2 – decyzją Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Tech Klub Gliwice zakończył działalność w październiku 2017 roku – tym samym nie pełnię już roli jego opiekunki.
  Czułam, że jestem słuchaczom winna wyjaśnienie – dziekuję za zrozumienie.
  Aga Bilska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *